Kúpa či podnájom? Konečne vlastné, či stále len cudzie?

Čo sa oplatí viac?!

Ak máte na výber a zvažujete, čo bude pre vás lepšie, určite si vyberte radšej bývanie vo vlastnom a splácanie hypotéky, než len podnájom.

Všeobecne to totiž vychádza lepšie, a z dlhodobejšieho hľadiska má vlastnenie nehnuteľnosti viac výhod ako nevýhod. Samozrejme, musíte pre to spĺňať viacero dôležitých podmienok.

Jednou z tých najhlavnejších je, (ako inak) pravidelný príjem, – a teda buď istota stálej a dobre platenej práce, alebo dostatočný zisk z vášho fungujúceho a dobre rozbehnutého podnikania. 

Ak platiť NÁJOM, nech je to už MOJA N!

Viac o podmienkach a podrobných porovnaniach toho, čo sa vám oplatí lepšie, sa dozviete v tomto informáciami preplnenom článku. Ja vám však pre uľahčenie a ušetrenie času, dodám to ZHRNUTIE hneď TU – väčšinou sa takmer každému oplatí investovať do kúpy vlastnej nehnuteľnosti, než do jej prenájmu.

Najdôležitejšie informácie sa nachádzajú v časti ´Záver´:

„O 20 rokov sme v našom modelovom príklade minuli na bývanie v prípade prenajatého bytu 233-tisíc eur a 214-tisíc eur v prípade kúpy s 3,5 % hypotekárnym úverom.

Ešte nemôžeme opomenúť to, že v prípade vlastníctva bytu je rekonštrukcia bytu nákladom majiteľa. Ak počítame s takouto rekonštrukciou raz za desať rokov a minieme na ňu približne päťtisíc eur, náklady pri kúpe bytu sa zvýšia na 224-tisíc eur.  Celkový rozdiel je teda len 9-tisíc eur. Z pohľadu 20tich rokov to nie je nič dramatické a je možné zvažovať jednu aj druhú alternatívu. 

Čo však zaváži je fakt, že po vyplatení hypotéky sme vlastníkom nehnuteľnosti, ktorá v tom čase bude mať predpokladanú hodnotu približne 205-tisíc eur (znova sme kalkulovali s konzervatívnym medziročným nárastom ceny nehnuteľnosti o 2 % ročne). 

Po 20 rokoch nás vlastníctvo a užívanie bytu stálo síce len o 9-tisíc eur menej ako prenájom (pri 3,5 % hypotéke), ale hlavný rozdiel je v majetku, ktorý po 20 rokoch vlastníme.“Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *