5. Ako pracovať s WordPressom?

Webhosting s WordPressom
Webhosting s predinštalovaným WordPressom 😉

Redakčný či publikačný systém WordPress je komplexný nástroj na vytváranie a správu webstránok, a odkedy ho poznám, nedám na neho dopustiť. 😛

Spomedzi ostatných redakčných systémov (nazývaných aj anglickým slovom CMS), ako je Joomla či Drupal, je asi práve WordPress tým najobľúbenejším. Funguje na ňom do 30% všetkých webstránok sveta, no podľa môjho skromného a laického názoru, sa tendencia jeho používania, bude každým mesiacom či rokom neustále zvyšovať. Ak sa s ním už totiž naučíte raz pracovať, prechádzať z neho na celkom iný systém sa vám už určite chcieť nebude… PRETOŽE SI HO OBĽÚBITE! 😀 

Keď si už raz zvyknete na jeho spoľahlivosť a praktickosť, obrovskú prispôsobiteľnosť a variabilitu všetkých možných pluginov a widgetov (ktoré do neho môžete nainštalovať), tak si tento skvelý a moderný prostriedok určite zamilujete rovnako ako ja.

Čo všetko teda WordPress dokáže?

Vďaka WordPressu si dokážete VY SAMI vytvoriť jednoduché i náročnejšie  webstránky, nádherné portfóliá (plné vašej kreatívnej tvorby:)), virtuálne denníčky/diáre/či zápisníky, ale dokonca aj oficiálne firemné stránky, veľké blogovacie a spravodajské portály, i rozsiahlejšie eshopy.

Aké sú základné WordPress nástroje?

To sú hlavne pluginy a (menšie) widgety, vďaka ktorým si vašu webstránku sami prispôsobíte presne tým akciám a funkcionalitám, ktoré od nej požadujete. Či už to bude dokonalé prispôsobenie stránky  pre SEO, zameranie sa na pútavý obsah a netradičný vzhľad, alebo aj zarábanie peňazí cez pridanie rôznych affiliate odkazov, – všetko to závisí len a len od toho, čo od nej chcete VY.

Webhosting s predinštalovaným WordPressom
Webhosting s predinštalovaným WordPressom

WordPress vám vie dokonca poskytnúť aj také pluginy a zábavno-praktické rozšírenia, o akých ste ani nedúfali, že by také mohli existovať. Jeden z najdôležitejších je, samozrejme, plugin na ochranu webstránky pred neželaným útokom hackerov a pred neželaným spamom. Tento, i všetky ostatné užitočné rozšírenia, si viete sami nájsť a nainštalovať vďaka nenápadnej vyhľadávacej lište.

Ako hľadať pluginy a na koho sa obrátiť?

Inšpiráciou k tomu, aké pluginy a widgety pre váš web by mohli byť tie NAJ, nájdete okrem uja googla a ´tytrúbky´ (youtube:)), i na webstránkach mnohých webhostingových služieb, blogerov a online podnikateľov.

A aby sme si ujasnili, čo všetko k vytvoreniu svojho vlastného WEBu teda potrebujete, pozrite si napr. tento môj predchádzajúci článok o základoch online podnikania.  Je to úplne jednoduché:

  • (vlastnú) doménu
  • kvalitný webhosting/s WordPressom/ (Tie NAJlepšie už, totiž, majú CMS predinštalované:))
  • nejaké to CMSko + aspoň pár jeho základných pluginov

 

P.S. pre zvedavých: O tom ako zárabať na internete, o všetkých možných tipoch zárobkov, ktoré existujú, a o tom, čo vám i ja sama odporúčam ako taký užitočný teoretický základ, je táto ekniha od online podnikateľa Petra Nemca.